Zabawy oczepinowe

Oczepiny…

… to jedna z niewielu tradycji weselnych, która kultywowana jest do dnia dzisiejszego. Według tradycji były momentem przyjęcia Panny Młodej do grona mężatek. Podczas zabaw oczepinowych Pani Młoda pozbywa się symbolicznych atrybutów panienki. Podstawowym elementem panieństwa jest welon (dawniej wianek) i zdjęty z głowy Pani młodej symbolicznie wprowadza ją w stan zamężny (dopuszczalne jest również rzucanie bukietem ślubnym). Dla dodatkowych atrakcji weselnych z czasem wprowadzono również ten sam zwyczaj dla Pana Młodego, Pan Młody pozbywa się krawata i również symbolicznie wchodzi w stan żonatego mężczyzny.

Oczepiny zazwyczaj mają miejsce o północy i zaczynają się tradycyjną zabawą zdjęcia welonika, krawata lub muszki.

 

Rzucanie welonem i krawatem:

Młoda mężatka staje w kręgu wszystkich niezamężnych kobiet bawiących się na weselu. Panny tańczą wokół w rytm muzyki, a gdy muzyka ucichnie, Pani Młoda rzuca welonik za siebie. Powinna mieć oczywiście zamknięte oczy. Zgodnie z tradycją, ta z dziewczyn, która złapie welonik, jeszcze w tym roku stanie na ślubnym kobiercu. Starszy Drużba ma za zadanie obtańczyć wszystkie panienki zaczynając od panny która złapała welonik. Ten sam zwyczaj i te same zasady dotyczą obecnych na weselu kawalerów – Pan Młody rzuca swoją muszkę albo krawat. Starsza Druhna ma również za zadanie obtańczyć wszystkich kawalerów zaczynając od chłopaka który złapał krawat.

Na koniec zabawy para która złapała welonik i krawat powinna ze sobą zatańczyć.

 

Sexowne buziaki.

Zabawa dla Pań. Wybieramy 3 kandydatki, gdzie Panie nakładają 3 białe koszulki. Każda z Pań dostaje pomadkę i…. mają 3 minuty by zebrać jak najwięcej sexownych buziaków na swojej koszulce od Panów. Zabawa fenomenalna – Panie same malują czerwoną lub różową pomadką usta Panów a oni z kolei zaczynają odbijać swój sexowny buziak na koszulce Pań. Wygrywa ta Pani która zdobędzie jak najwięcej sexownych buziaków na swojej koszulce.

Losowanie ” Nowej Młodej Pary „

Wspaniałą zabawą jest losowanie nowej Pary Młodej. Warunkiem jest  przygotowanie tylu balonów i karteczek ilu na weselu bawi się kawalerów i panien. Karteczki z imionami wkładane są do balonów w dwóch kolorach jeden dla panien, drugi dla kawalerów. Wśród nich znajdują się też kartki z napisem Pani Młoda i Pan Młody.  Każdy z uczestników losuje jeden balonik i kolejno je przekuwa. Kto z nich znajdzie karteczkę Pani Młoda i Pan Młody wygrywa weselną rangę „Nowa Para Młoda”. Dla urozmaicenia zabawy baloniki mogę być w tym samym kolorze, wylosowane osoby mogą być tej samej płci.  🙂

Zabawa oczepinowa „MISZ MASZ”

Konkurs dla Panów. Potrzeba 5-6 mężczyzn. Panowie siadają na krzesełkach. Krzesełka ustawione obok siebie w szeregu

 • Panowie ściągają swój prawy bucik i stawiają obok prawej nogi krzesła. Następnie wstają z krzeseł i przesiadają się o jedno miejsce w prawo.
 • Panowie ściągają swój lewy bucik i stawiają obok lewej nogi krzesła. Przesiadają się ponownie o jedno krzesło w prawo
 • Panowie ściągają swoją prawą skarpetkę i wkładają do prawego buta stojącego przy prawej nodze krzesła na którym siedzą. Przesiadka w prawo
 • Panowie ściągają swoją lewą skarpetkę i wkładają do lewego buta stojącego przy lewej nodze krzesła na którym siedzą. Przesiadka w prawo
 • Panowie ściągają krawaty i kładą na oparciu krzesła (jak nie maja krawatów pożyczają od gości) Przesiadka w prawo

Pytamy się głośno. Co jeszcze panowie maja ściągać? Różne są okrzyki gości: najczęściej spodnie. 🙂 Poprzestajemy na 5-ciu krokach, ewentualnie panowie ściągają koszule i wieszają na oparciach. Znów przesiadka.

A teraz panowie wstają, robią pięć kroków do przodu. I uwaga! Kiedy zacznie grać muzyka Panowie biegną do krzeseł i starają się jak najszybciej skompletować swoja garderobę. Zwycięża ta osoba, która jako pierwsza skompletuje swoje ubranie i oczywiście założy na siebie. Para Młoda sędziuje.

 

Zabawy oczepinowe „Wyjście do ZOO”

Podział na grupy Pani Młodej i Pana Młodego, w każdej grupie 7 osób siedzących na krzesłach i zwróconych do siebie twarzami oczywiście mowa tu o drużynach.  Kolejność najpierw   tata ,  mama,  syn – Witek, syn – Jacek, córka – Zosia , pies – Azor i Słoń.

Odległość między rzędami około 1,5 metra, a między krzesłami w drużynie około 1m. Zabawa polega na tym, że prowadzący opowiada historię rodziny wybierającej się na spacer do zoo i jak wyczyta imię lub status w rodzinie danej osoby to podrywa się ona z krzesła i biegnie środkiem miedzy krzesłami obydwu grup, obiega naokoło swoją grupę rodzinną i siada na swoje miejsce. Osoba która pierwsza obiegła i zajęła swoje miejsce zdobywa punkty dla Pani Młodej bądź Pana Młodego.

 

Zabawy oczepinowe „Kareta” 

Do gry zapraszamy 9 osób różnej płci, które wcielają się w kolejne role: 4 koła karety, 2 konie, 1 woźnica  i oczywiście Król (Pan Młody) i Królowa (Pani Młoda). Każdy musi zostać poinformowany kim jest. Zabawa weselna polega na szybkim reagowaniu na słowa opisujące poszczególne części lub osoby z karety (należy wstać i obiec szybko krzesło, na którym się siedzi). Za niezareagowanie na słowo dostaje się karę. Karę otrzymuje ten który nie zareagował i nie obiegł krzesła lub zrobił to z dużym opóźnieniem np. Król (czyli Pan Młody reprezentujący Króla). Winowajca za karę musi wypić kieliszek wódki lub zjeść gruby plasterek cytryny).
Na słowo kareta muszą zareagować aż 4 części:
Kareta = woźnica + koła + król + królowa
Zaprzęg = woźnica + koła + konie

Zabawy oczepinowe ” Najsilniejszy na weselu”

Zapraszamy najsilniejszego faceta po stronie Pani Młodej i Pana Młodego, czyli dwie osoby. Oczywiście wyrywają się ci najwięksi i najsilniejszy z myślą, że trzeba będzie dźwigać coś bardzo ciężkiego, po części mają rację, ale nie wiedzą jeszcze co. I tutaj zaczyna się najlepsze! Mają wydzielony obszar, na który muszą przynieść jak najwięcej kobiet. 10 pkt. za Panią Młodą, 5 punktów za Starszą Druhnę , 3 punkty za mężatkę i po jednym za panienkę. Zawodnicy ustawiają się w równej linii i na słowo start ruszają.

Zabawy oczepinowe ” Ręce Nogi”

Zabawa, w której bierze udział kilka par tańczących w rytm muzyki. Jak muzyka przestaje grać, zespól mówi ile rąk i nóg u każdej pary ma się znaleźć na podłodze i tak na początku 4 ręce 4 nogi, 2 ręce 4 nogi, 2 nogi 3 ręce, 2 ręce 2 nogi, 2 nogi jedna ręka, 3 nogi jedna ręka, skończy się na 1 ręce 1 nodze.

 

Zabawy oczepinowe ” Krzesełkowe fanty”

Zadaniem gości jest przynoszenie fantów wymienionych przez prowadzącego zabawę i zajęcie miejsca na krześle (po każdym etapie zabieramy jedno krzesło). Co może być fantem? Praktycznie wszystko.
Zabawę zaczyna od najprostszych fantów: zapalniczki, zegarki, szminki, paski od spodni, buty, staniki, marynarki, itd…. Osoba, która ostatnia doniesie przedmiot i nie znajdzie miejsca na krześle odpada z gry. Gdy zmniejsza się liczba uczestników zabawy weselnej podnosimy poprzeczkę żądając coraz bardziej wyszukanych przedmiotów.

Zabawy oczepinowe ” Test zgodności”

Prosimy Państwa Młodych by usiedli  na krzesłach tyłem do siebie, wręczamy karteczki z napisem: „ja” „on” – dla Pani Młodej, „ja” „ona”- dla Pana Młodego.  Zadajemy pytania na które muszą odpowiedzieć podnosząc odpowiednią kartkę :

 • „Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni”
 • „kto lepiej prowadzi samochód”
 • „kto pierwszy powiedział kocham cię”
 • „Kto pierwszy zasypia w łóżku”
 • „Kto będzie zmywał po posiłkach”
 • „Kto będzie trzymał kasę”
 • „kto będzie rządził w sypialni”
 • „kto nawiązał znajomość pierwszy” itd.

Para odpowiada na pytania podnosząc do góry kartki jednocześnie z wskazaniem JA lub ON/ONA


Zabawa oczepinowa „Szalone tańce”

Panowie są wybierani przez Pana Młodego, następnie proszeni są o dobranie się w pary. Każda z par dostaje perukę i spódnicę –  jedna osoba ma grać role kobiety w parze.  Gramy kilka utworów prosząc aby nasze pary tańczyły w rytm muzyki. W pierwszej kolejności może być: walc angielski, cza-cza, polka, rock&roll, tango itp.., Śmiechu jest co nie miara ;). Po skończeniu tańców, Goście Weselni są proszeni o głosowanie poprzez aplauz. Wygrywa para która zbierze najgłośniejsze oklaski.

Podziękowania rodzicom:

Podczas oczepin organizujemy uroczyste podziękowania dla rodziców zakończone wspólnym tańcem. Zapraszamy wszystkich gości  którzy tworzą wielkie koło wokół rodziców i Pary Młodej.

 

Zabawy oczepinowe „Wróżba”

Ile będzie dzieci?
Ustawiamy 2 krzesła tyłem do siebie w odległości ok 5 metrów, na nich siadają młodzi, na znak Państwo Młodzi maja odwrócić głowę w jedną ze stron, w prawo lub w lewo. Jeżeli obydwoje odwrócą się w tą samą stronę – CÓRKA. Jeżeli obydwoje odwrócą się w przeciwną stronę – SYN.
Zabawę powtarzamy 3, 4 razy, w zależności czy młodzi wyrażą chęć by było ich więcej. Oznaką zakończenia jest brak odwrócenia głowy z jednej ze stron.

Zabawy oczepinowe „Świstak”

Tworzymy dwa zespoły po 4 osoby ze strony Pana Młodego i Panny Młodej by zaostrzyć rywalizację. W takim zestawieniu dużo łatwiej o doping dla uczestników zabawy weselnej. Zespoły siadają naprzeciwko siebie (dwa rzędy po cztery krzesła). Wygrywa zespół, który pierwszy wykona zadanie. Zadania wykonywane są po kolei przez każdego z członków drużyny. Po wykonaniu zadania osoba daje sygnał koledze z drużyny, że ta może już zacząć swoje zadanie (klepiąc ją po plecach). Oto zadania:

 • Pierwsza osoba z każdej drużyny je banana. Gdy wykonana zadanie klepię osobę nr 2
 • Gość weselny nr 2 zjada 2 kawałki dużego ciasta
 • Gość weselny nr 3 pompuje balon tak aby pękł
 • Gość weselny nr 4 ma oczywiście najtrudniejsze i najśmieszniejsze zadanie. Musi zjeść pół szklanki bułki tartej, a następnie zagwizdać sto lat Młodej Parze. Pozornie zadanie wygląda na banalne, ale takie wcale nie jest. Dobra zabawa gwarantowana. Bułka tarta wysusza ślinę i przez około 2-3 minuty żaden z mężczyzn nie będzie mógł zagwizdać!

Wygrywa drużyna której uczestnik jako pierwszy zagwizda STO LAT!

Zbieranie na wózek, podróż poślubną

Zabawa ma swoje miejsce najczęściej na końcu oczepin. W zabawie bierze udział Para Młoda, Świadkowie i wszyscy chętni goście. Świadkowie dostają koszyczki i siadają na krzesełkach, Para Młoda rozpoczyna taniec. Goście biorący udział w tej zabawie mogą tańczyć tylko z Parą Młodą, aby zatańczyć z Panem lub Panią Młodą należy uiścić opłatę u świadków. Zebrane pieniądze Para Młoda przeznacza na wózek dla swojego dziecka lub na podróż poślubną.

Krojenie tortu.

Gasną światła, na środek zapraszamy Parę Młodą, wprowadzany jest tort weselny. Para młoda ma za zadanie ukroić pierwszy kawałek tortu, ten ukrojony kawałek toru Para Młoda musi wspólnie skonsumować. Pani Młoda karmi Pana Młodego i odwrotnie. Zasada jest taka – czym większy kawałek tortu nabrany na łyżeczkę, tym więcej słodyczy w małżeńskim życiu.

Zamiarem naszym jest wpisanie wszystkich zabaw oczepinowych organizowanych przez nasz zespół muzyczny, by mieli Państwo pełny wybór i wiedzę na ich temat. Zabawy będą sukcesywnie uzupełniane.